Please activate JavaScript! — Or click here for the SiteMap.
 

Prvoprijímajúci

Prvému svätému prijímaniu detí má vždy predchádzať sviatostná spoveď a rozhrešenie. Prvé sväté prijímanie má vždy vysluhovať kňaz a nikdy nie mimo slávenia omše. Okrem výnimočných prípadov sa prvé sväté prijímanie menej vhodne udeľuje na Zelený štvrtok, pri večernej omši na pamiatku Pánovej večere. Lepšie je vybrať niektorý iný deň, napríklad Druhú až Šiestu veľkonočnú nedeľu alebo Slávnosť Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi, alebo nedele v Cezročnom období, keďže deň Pána sa správne považuje za deň Eucharistie. K prijatiu svätej Eucharistie nemajú pristupovať „deti, ktoré nedosiahli používanie rozumu" alebo ktoré kňaz „nepovažuje za dostatočne pripravené“. Predsa však, ak sa stane, že sa niektoré dieťa vzhľadom na vek výnimočne pokladá za zrelé na prijatie sviatosti, netreba mu odoprieť sväté prijímanie, len nech je dostatočne poučené.

Redemptionis sacramentum 87 (Inštrukcia o úcte k Eucharistii, 2004)

Prvé sväté prijímanie 2024 - 26. máj, 10:00

 

V dňoch od 13. -17. mája bude prebiehať preverenie pripravenosti vašich detí na prijatie sviatosti Eucharistie, podľa horeuvedenej Inštrukcie o úcte k Eucharistii. Prosím, aby ste svoje dieťa zaregistrovali v tomto formulári na preverenie jeho pripravenosti.

Otázky pre deti ku preskúšaniu

>>> Sedenie počas slávnosti v kostole <<<

Dôležité termíny- I. nácvik – 23. máj (štvrtok) po sv. omši o 18.00
- upratovanie kostola - 24. máj po večernej sv. omši
- II. nácvik, sv. spoveď detí + výzdoba kostola – 25. máj (sobota) o 9.30
- 1. sv. prijímanie – 26. máj (nedeľa) o 10.00 (stretnutie už o 9:30 na farskom dvore)

Účasť v spomenutých termínoch je povinná, prosím zariaďte si podľa toho program!

Organizačné poznámky- krstná svieca - najlepšie dlhá, ktorá má sprevádzať dieťa po celý život (zapaľuje sa pri významných životných udalostiach). Ak ju dieťa nemá od krstu, môže byť aj nová.
- fotografovanie - je zabezpečený profesionálny fotograf, ktorý bude fotiť celú slávnosť. Fotky budú podľa dohody dostupné na internete ku stiahnutiu. Kto nemá prístup na internet, nech mi povie, stiahneme ich na fare. Video nezabezpečujem! Ak máte oň záujem, treba si zaobstarať kameramana podľa vašej vzájomnej dohody.
- poplatok – 30€; za kvetinovú výzdobu, pamätné listy, fotografa, (v prípade súrodencov – druhé dieťa za polovicu)
- občerstvenie po sv. prijímaní – realizácia rodičov v „kaplánke“ na fare
- upratovanie kostola v piatok (24. máj) po večernej sv. omši

 

Pracovné listy
  1. PL - Svätá omša (+ prezentácia)*
  2. PL - Eucharistia
  3. PL - Desatoro božích prikázaní (+ prezentácie)*
  4. PL - Hriech (+ prezentácia)*
  5. PL - Sviatosti
  6. PL - Božia milosť
  7. PL - Pán Ježiš - jeho smrť, zmŕtvychvstanie a nanebovystúpenie
  8. PL - Pán Ježiš - a evanjelium
  9. PL - Pán Ježiš - ohlasovanie božieho kráľovstva a pokánia
  10. PL - Pán Ježiš - a jeho apoštoli
  11. PL - Pán Ježiš - začiatok verejného života
  12. PL - Pán Ježiš - a Svätá rodina
  13. PL - Pán Ježiš - narodenie
  14. PL - Najsvätejšia Trojica
  15. PL - Boh

* prezentácie boli vysvetľované na hodinách, popis k nim nejestvuje, formát je linuxový ".odp"

  1. Prezentácia - Svätá omša
  2. Prezentácia - 5. a 8. božie prikázanie
  3. Prezentácia - 6.+9. a 7.+10. božie prikázanie
  4. Prezentácia - 3. a 4. božie prikázanie
  5. Prezentácia - 1. a 2. božie prikázanie
  6. Prezentácia - Hriech
Zavrieť   X

Gorazd a spoločníci

Svätí

Sviatok: 27. júl

Sv. Gorazd bol prvým a priamym nástupcom sv. Metoda v správe školy a zrejme aj arcibiskupstva. Dá sa povedať, že bol tretím apoštolom Slovákov, popri sv. Cyrilovi a Metodovi. Je najstarším známym kňazom a svätcom nášho pôvodu. Gorazd aj so svojimi spoločníkmi pochádzali z Veľkej Moravy, boli Slovenmi, teda presnejšia lokalizácia ich vlasti hovorí o území dnešného Slovenska. O živote sv. Gorazda vieme toho veľmi málo, o živote jeho spoločníkov – Klimenta, Angelára, Nauma a Savu ešte menej. Spomínajú sa, najmä sv. Gorazd v rukopisoch o živote Metoda a jeho učeníka sv. Klimenta Velického, neskoršieho bulharského biskupa.

S určitosťou však môžeme povedať, že Gorazd bol v dejinách druhým Slovákom, ktorý trpel za vieru (prvý bol Slavomír, príbuzný Rastislava a Svätopluka v r. 871). Gorazd bol prvým slovenským spisovateľom; preložil Sväté písmo do slovanského jazyka. Je prvým Slovákom, o ktorom kresťanská tradícia zachoval povesť svätosti.

Najstarší životopisný záznam, ktorý sa na Gorazda môže vzťahovať, súvisí s pobytom sv. Cyrila a Metoda v Ríme v rokoch 867-869. Uvádza sa totiž, že zobrali so sebou aj niekoľkých svojich učeníkov, ktorí boli potom v Ríme vysvätení – traja za kňazov a dvaja za diakonov. Hneď po svojom vysvätení spievali liturgiu slovanským jazykom v chráme sv. Petra, sv. Petronily, sv. Andreja a nakoniec v chráme sv. Pavla apoštola. Potom začas zotrval Gorazd s Cyrilom a Metodom v Ríme. Po Cyrilovej smrti (14.2.869) sa Metod so svojím sprievodom vrátil na Veľkú Moravu, nesúc so sebou aj slávnu bulu Hadriána II. o povolení slovanského bohoslužobného jazyka.

Potom dejiny o sv. Gorazdovi mlčia, až konečne roku 885, keď v predtuche smrti Metod poučoval svojich žiakov. Na otázku, koho určuje za svojho nástupcu, ukázal na Gorazda a odpovedal: „Tento je vašej zeme slobodný muž, vyučený dobre v latinských knihách a pravoverný. To buď vôľa Božia a vaša láska, ako aj moja.“ (Život Metoda, hl. XVII)

Po Metodovej smrti (6.4.885) sa však podarilo kňazovi Vichingovi intrigami dosiahnuť u pápeža, aby za administrátora Veľkej Moravy nepotvrdil Gorazda, ale jeho – Vichinga. To však trvalo len do roku 893. Vichinga vyhnal sám Svätopluk. V roku 898 prišli na Veľkú Moravu legáti pápeža Jána IX.: arcibiskup Ján a biskupi Benedikt a Daniel. Pre Veľkú Moravu vysvätili jedného arcibiskupa a dvoch biskupov. Takmer s istotou môžeme tvrdiť, že tým arcibiskupom bol práve Gorazd. V roku 907 však Veľkomoravskú ríšu zničil vpád pohanských Maďarov. Mnohí kňazi ušli, slovanská liturgia takmer zanikla. Gorazd sa pravdepodobne uchýlil do Poľska, do Krakova, kde sa stal prvým arcibiskupom. Dosvedčuje to zápis v rukopisnom liturgickom kalendári zo 14. storočia z poľskej Vislice. Na 17. júl tam je určený sviatok sv. Gorazda. Viac zmienok o jeho živote nemáme. Patrí mu však pevné miesto medzi svätcami slovenského pôvodu a právom ho pokladáme za tretieho apoštola Slovanov.

zdroj: zivotopisysvatych.sk

Zavrieť   X