Redakčný systém pre farské stránky


RSFaw

RSFaw

RSFaw (redakčný systém pre farské weby), ktorého výsledkom sú tieto stránky, ktoré si práve prehliadate, ponúkam ako OpenSource (je zdarma, a po stiahnutí si ho môžete podľa ľubovôle upravovať). Prosím len o zachovanie copyright-u uloženého v kmeňovej zložke.

RSFaw je primárne navrhnutý na tvorbu jednoduchých farských webových prezentácií. Určený je teda najmä tým farnostiam, ktoré si nemôžu finančne dovoliť drahú správu farských stránok a nemajú prílišnú náročnosť na interaktivitu svojich stránok s čitateľom. RSFaw generuje stránky skôr informačného charakteru. Samozrejmosťou je responzívne (mobilové) zobrazenie.

Z tohto dôvodu sú v RSFaw vstavané niektoré moduly, ktoré sa bežným užívateľom nedajú upravovať (len zapnúť/vypnúť ich zobrazenie). Ide o stránku Farské oznamy, ktorá automaticky zobrazuje nahratý jpg súbor vašich oznamov, a v submenu Archív farských oznamov automaticky generuje odkazy na všetky uložené oznamy počas celého liturgického roku. Ďalším vstavaným modulom je Svätec dňa, ktorý ponúka životopis vybraných svätcov v liturgickom kalendári, pripadajúcich na aktuálny deň. Za tieto texty patrí poďakovanie serveru zivotopisysvatych.sk. Poslednými z kategórie neupravovateľných sú modul denného vysielania Rádia Vatikán v slovenskom jazyku a Správy z TkKBS.

Dva moduly bočného panela sú rovnako vstavané (možnosť zapnúť/vypnúť v Nastaveniach), ale ich obsah si edituje užívateľ. Jedná sa o modul Podujatia, určený pre zavesenie "plagátov" na rôzne akcie, a modul Kontakt, ktorý má slúžiť na rýchle kontaktné informácie. Ostatné - širšie - informácie, ako napr. fakturačné, odporúčam uviesť v užívateľom vytvorenej samostatnej stránke s rovnakým názvom.

Okrem toho sú v RSFaw ďalšie vstavané moduly, tzv. "vlastné", ktoré sa zobrazujú buď na začiatku bočného panela, alebo na jeho konci. Štítky na bočnom paneli vytvoríte jednoduchým označením textu ako "Nadpis 4" a v oboch vlastných moduloch ich môžete pod seba uverejňovať neobmedzene. 

RSFaw ponúka tvorbu až 15 stránok, ktoré je možné zobrazovať v hlavnom menu. Každá stránka môže obsahovať ľubovoľný počet podstránok. Žiaľ podstránky sa dajú vytvárať len do prvej úrovne, čiže podstránku podstránky už nevytvoríte tak, aby sa zobrazovala v submenu. Môžete ju ale vytvoriť ako "skrytú stránku" (neobmedzený počet) a na podstránke k nim vytvoriť vlastné menu cez odkazy (link). Hlavné menu sa zobrazuje na všetkých stránkach; submenu (menu podstránok) len na stránke, ktorá podstránky obsahuje.

RSFaw nepoužíva databázy. Aj preto je oproti bežným profesionálnym redakčným systémom značne oklieštený. Dovolí vám vytvárať a vymazávať stránky (okrem stránky "Domov" a "Farské oznamy") a rovnako tak i ich podstránky, nahrávať vlasné súbory, ktoré chcete na stránkach používať (obrázky, dokumenty a pod.) a tiež automaticky generuje Mapu stránky pre jednoduchšie oboznámenie sa čitateľa s obsahom, či jeho navigáciu.

Ak neovládate základy html, tak sa budete musieť uspokojiť s jedinou šablónou (lineárne trojčlenenie - hlavička, obsahová časť a päta). Obsah hlavičky si viete aspoň v základnej miere upraviť v Nastaveniach (titul a podtitul stránky, podkladový obrázok). Rozloženie hlavnej obsahovej časti (umiestnenie hlavného panela a bočného panela vpravo/vľavo) si už vyžaduje základy v editácii css súborov. Inštalačný balíček obsahuje na ukážku obe rozloženia. Celkový vzhľad si podľa ľubovôle naprogramujete pomocou editácie "čistého css", ktorý si ľahko stiahnete v Nastavneiach. Ak sami editovanie css súborov neovládate, nebojte sa osloviť mladšie generácie - dnes je to bežná oblasť Informatiky na stredných školách.

Nech vám slúži... 

Ak chcete vidieť ukážku stránky z inštalačného balíka, kliknite sem.