Katolícky krst
Krstom vstupujeme do nového životného stavu - stávame sa Božími deťmi plnými jeho Ducha Svätého a vyzbrojenými milosťou Ježiša Krista...
Svätý Otec je ešte nachladnutý a má slabý hlas, preto zaňho príhovor prečítal jeho spolupracovník. Pápež František však na úvod pridal zopár spontánnych myšlienok:
„Chcel by som zdôrazniť jednu vec: je veľmi dôležité, aby došlo k tomuto stretnutiu, k stretnutiu medzi mužmi a ženami, pretože dnes je najškaredším nebezpečenstvom gender ideológia, ktorá stiera odlišnosti. Požiadal som, aby sa robili štúdie o tejto nepeknej ideológii našej doby, ktorá maže odlišnosti a robí všetko rovnakým. Vymazávať rozdiel znamená vymazávať ľudskosť. Naopak, muž a žena stoja v plodnom „napätí“.
Spomínam si, že som čítal román zo začiatku dvadsiateho storočia Pán sveta (The Lord of the World), ktorý napísal syn canterburského arcibiskupa [Robert Hugh Benson]. Román hovorí o futurizme a je prorocký, pretože poukazuje na túto tendenciu zotrieť všetky rozdiely. Je zaujímavé si ho prečítať - ak máte čas, urobte tak, pretože sú tam tieto problémy dneška; ten človek bol prorok.“
Cieľom spomínaného sympózia je oceniť antropologickú dimenziu každého povolania. Potrebujeme „znovuobjaviť celú krásu každého povolania“ – „samotný človek je povolanie“, pripomína v prečítanom príhovore pápež a dodáva:
„Ja existujem a žijem vo vzťahu k tomu, kto ma stvoril, vo vzťahu k realite, ktorá ma presahuje, vo vzťahu k iným a k svetu okolo mňa, v súvislosti s ktorými som povolaný prijať špecifické a osobné poslanie s radosťou a zodpovednosťou“, konštatuje Petrov nástupca a pripomína, že každý je povolaný deliť sa o svoj život a dary s druhými pre spoločné dobro.
Pápež tiež poukazuje na skutočnosť, že v súčasnosti existuje „riziko zúženia človeka iba na jeho materiálne potreby alebo na jeho základné požiadavky, akoby bol predmetom bez svedomia a vôle, ktorý je jednoducho ťahaný životom ako súčasť mechanickej mašinérie. Naopak, muž a žena sú stvorení Bohom a sú obrazom Stvoriteľa, to znamená, že v sebe nesú túžbu po večnosti a šťastí, ktorú do ich sŕdc zasial sám Boh a ktorú sú povolaní realizovať prostredníctvom konkrétneho povolania.“
„Preto v nás prebýva zdravé vnútorné napätie, ktoré nikdy nesmieme potlačiť“, konštatuje pápež pričom vysvetľuje:
„Sme povolaní k šťastiu, k plnosti života, k niečomu veľkému, k čomu nás Boh určil. Život každého z nás, nikoho nevynímajúc, nie je náhodou na ceste; to, že sme na svete nie je len plodom náhody, ale sme súčasťou plánu lásky a sme pozvaní vyjsť zo seba a uskutočniť ho, pre seba i pre druhých.“
„Každý z nás je povolaný ponúknuť vlastný príspevok k zlepšeniu sveta a formovaniu spoločnosti“. Každý z nás, každý pokrstený, je jednou misiou, pripomína pápež v príhovore. Ako ďalej zdôrazňuje vedcom, je dôležité, aby sa aj vďaka ich „príspevku rozvíjala stále účinnejšia vzájomná výmena medzi rôznymi povolaniami, aby ... prispievali k plodeniu nádeje vo svete, nad ktorým sa vznáša ťažká skúsenosť smrti. Plodenie tejto nádeje, stavanie sa do služby Božieho kráľovstva pre budovanie otvoreného a bratského sveta je úlohou, ktorá je zverená každej žene a mužovi našej doby.“
Svätý Otec napokon napokon spontánne dodal:
„Duch Svätý od nás žiada jednu dôležitú vec: vernosť. Vernosť je však na ceste a vernosť nás často vedie k riskovaniu. „Múzejná vernosť“ nie je vernosťou. Napredujte s odvahou rozlišovať a riskovať pri hľadaní Božej vôle. Prajem vám všetko dobré. Majte odvahu a napredujte bez toho, aby ste stratili zmysel pre humor!“
Zuzana Klimanová – VaticanNews
Krstom vstupujeme do nového životného stavu - stávame sa Božími deťmi plnými jeho Ducha Svätého a vyzbrojenými milosťou Ježiša Krista...
Kresťanské manželstvo, možné len medzi mužom a ženou, vytvára medzi nimi jedinečný, výlučný vzťah, ktorý medzi pokrstenými Ježiš povyšuje do hodnosti sviatosti...
Pre tých, ktorí veria v Krista život smrťou nekončí, len sa mení. Veď podľa jeho slov, máme pripravený príbytok v nebi. Táto nádej premáha aj žiaľ s dočasnej straty milovanej osoby...
Sviatosť zmierenia nie je primárne o odpustení hriechov. Toto odpustenie je len prostriedok na naplnenie zmyslu sv. spovede - zmeny života, ktorá sa prejavuje pokáním...
sú prístupné vždy od nedeľnej polnoci.
Prečítajte si krátky životopis svätca, ktorého spomienka pripadá v cirkevnom kalendári práve na dnešný deň.
Aktívna účasť na svätej omši, ku ktorej vyzýva II. Vatikánsky koncil, začína prípravou na slávenie Eucharistie...
Rozpis služieb pre našich lektorov
Liturgia hodín (skrátene breviár) je modlitba Cirkvi, ktorou sa posväcujú jednotlivé časti dňa. K tejto modlitbe sa sľubom zaväzujú zasvätené osoby (kňazi, mnísi a rehoľníci), no vrelo sa odporúč i laikom.
Kniha je priateľ, dobrá kniha je múdry priateľ... Pozrite si on-line kartotéku našej Farskej knižnice...
Pozrite si komplet zoznam príhovorov Sv. Otca Františka, ktoré zaznievajú počas stredajších generálnych audiencií v Aule Pavla VI.
Milujem život, chránim život - stručný manuál bioetiky pre mladých 21. storočia