CHROBÁČIKOVO-BALÓNIKOVO na Dni rodiny
V nedeľu 28. mája sa na Hlavnej ulici v Košiciach uskutočnil ďalší ročník podujatia Deň rodiny, v tomto roku pod mottom "Mama – naj povolanie". Stálym spoluorganizátorom akcie je Stredná odborná škola pedagogická sv. Cyrila a Metoda.

Svätodušný víkend bol v Kežmarku príležitosťou upevniť farskú rodinu
Vo farnosti Kežmarok pripravili  pastoračné aktivity zamerané na slávnosť Zoslania Ducha Svätého. V piatok večer 26. mája sa v miestnej Bazilike Svätého kríža konala pobožnosť Via lucis – Cesta svetla. Celej pobožnosti dominovala symbolika svetla. V strede pred oltárom bola umiestnaná veľkonočná svieca, okolo ktorej zástupcovia jednotlivých spoločenstiev postupne zažali 14 sviec. Prítomní veriaci si v závere obnovili svoje krstné sľuby.

Pápež o Duchu Svätom: dáva harmóniu, oslobodzuje od strachu
Pri svätej omši v Turíčnu nedeľu 28. mája pápež František vyzval veriacich, aby sa nenechali zviesť rozdeľovačom, ale aby vzývali dar jednoty Ducha, ktorý je schopný vytvoriť harmóniu vo svete, v Cirkvi a v srdci každého človeka. Svätý Otec odporúčal postaviť ho do centra synodálnej práce a pripomenul, že „bez neho je Cirkev neplodná, viera je iba náukou, morálka iba povinnosťou, pastorácia iba prácou“.

Regina caeli: Duch Svätý nám dáva pocítiť Božiu blízkosť
V meditácii pred poludňajšou mariánskou modlitbou v Nedeľu Zoslania Ducha Svätého 28. mája 2023 Svätý Otec pripomenul, že Ježiš chce prostredníctvom daru Ducha oslobodiť učeníkov od strachu, ktorý ich drží zavretých, aby mohli vyjsť von a stať sa svedkami a ohlasovateľmi evanjelia. „Duch nás oslobodzuje od strachu, keď strácame nádej a chýba nám odvaha ísť vpred,“ povedal pápež František.

Trnavský arcibiskup Ján Orosch poďakoval za jubileum 70 rokov v Trnave
Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch oslávil 70 rokov. Za jubileum sa poďakoval na svätej omši, ktorú celebroval v pondelok 29. mája v katedrálnom Chráme sv. Jána Krstiteľa v Trnave.

Mariánska púť na Skalke aj pre bezdetné manželské páry
V sobotu 27. mája 2023 sa ctitelia Matky Božej zišli na tradičnej púti k úcte Panny Márie Guadalupskej v Diecéznej svätyni sv. Andreja – Svorada a Beňadika na Malej Skalke.

Biskup Judák dospelým birmovancom: Vymeňte obrazovku za reálnych živých ľudí
V katedrále – Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade 28. mája 2023 na sviatok Zoslania Ducha Svätého, 23 dospelých a mladých ľudí z Nitrianskej diecézy.

Pápež František básnikom a spisovateľom: Cirkev potrebuje váš talent
Svätý Otec František sa v sobotu 27. mája prihovoril účastníkom konferencie na tému: „Globálna estetika katolíckej predstavivosti“, ktorú zastrešili časopis „La Civiltà Cattolica" a Georgetownská univerzita.

Kardinál Tagle: Sv. Filoména nám pripomína potrebu vydávania svedectva
Vo štvrtok 25. mája, v deň výročia objavenia svätého tela svätej Filomény, prišiel do Mugnano del Cardinale pro-prefekt Dikastéria pre evanjelizáciu, kardinál Luis Antonio Tagle, aby predsedal slávnostnej liturgii.

Pápež: Mier bude dosiahnutý, keď sa Rusko a Ukrajina budú môcť spoločne rozprávať
Svätý Otec František vo štvrtok 25. mája poskytol rozhovor pre televíznu stanicu Telemundo. Témy boli migranti, ktorí odchádzajú „z nevyhnutnosti“, ďalej potraty a celibát, ktorý podľa neho nemá žiadnu súvislosť so zneužívaním.

Vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi vystúpi na Globsecu v Bratislave
Vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi Mons. Paul Richard Gallagher vystúpi v pondelok 29. mája v Bratislave na otvorení fóra GLOBSEC 2023 Bratislava Fórum na tému: „Výzva ku globálnej solidarite a mieru“

Pápež František: Keď sa klerikalizmus dostane medzi laikov, je to príšerné
„Bol by som rád, keby sme na synodálnej ceste brali slovo „zraniteľnosť“ vážne a hovorili o ňom so zmyslom pre spoločenstvo, hovorili o zraniteľnosti Cirkvi.“ To sú slová pápeža Františka diecéznym referentom synodálnej cesty v Taliansku.

Svätý Otec František možno budúci rok zavíta do rodnej Argentíny
Pápež František možno budúci rok zavíta do rodnej Argentíny. Povedal to pri stretnutí s členmi a priaznivcami pápežskej nadácie Scholas Occurentes vo štvrtok 25. mája.

Diskusný večer o pripravovanej knihe venovanej Braňovi Bukovskému
V piatok 26. mája 2023 sa v pastoračnom centre kostola Kráľovnej rodiny v Bratislave Novom meste konalo stretnutie s tvorcami pripravovanej knihy o zosnulom farárovi Branislavovi Bukovskom (1968-2014).

Vo Viedni bude spomienka na synodu gréckokatolíkov spred 250. rokov
Pri príležitosti 250. výročia „Viedenskej synody“ gréckokatolíckych biskupov uhorskej časti Habsburskej monarchie sa vo Viedni uskutoční spomienkové podujatie a konferencia gréckokatolíckych biskupov strednej Európy.

V Hlohovci slávili vigíliu, obohatená bola o čítania v cudzích jazykoch
Vo františkánskom kostole sa v sobotu konala vigília Zoslania Ducha Svätého. Špeciálna bola v tom, že starozákonné čítania boli prednesené v cudzích jazykoch, a to v angličtine, nemčine, španielčine a taliančine.

Arcibiskup Orosch oslavuje 70. narodeniny, za jubileum sa poďakuje v Trnave
Druhého júla 2012 bol Mons. Ján Orosch menovaný za apoštolského administrátora Trnavskej arcidiecézy a 11. júla 2013 bol menovaný za trnavského arcibiskupa.

Pred 65 rokmi zomrel skladateľ a pedagóg Mikuláš Schneider-Trnavský
Autor cirkevných skladieb aj operety, ktorý sa výraznou mierou zaslúžil o rozvoj umelej piesne Mikuláš Schneider-Trnavský patrí k najhranejším slovenským autorom aj vďaka práci na zostavení JKS.

V Rožňavskej diecéze čítajú na slávnosť Zoslania Ducha Svätého list biskupa
V Rožňavskej diecéze čítajú kňazi v kostoloch na slávnosť Zoslania Ducha Svätého pastiersky list rožňavského biskupa Mons. Stanislava Stolárika. Prinášame ho v plnom znení.

Pápež František sa deň po horúčke vrátil k svojmu bežnému programu
Pápež František sa v sobotu ráno vrátil k svojim bežným stretnutiam po tom, ako deň predtým trpel horúčkou, uviedol hovorca Vatikánu Andrea Tornielli.