Slovenská katolícka charita otvára prihlasovanie na jesenné púte do Afriky
Cieľom pútí je ukázať ľudom zo Slovenska ako charitné projekty fungujú, dať im osobnú skúsenosť stretnutia s rodinami, ktorým pomáhajú a navštíviť miestne pútnické miesta.

Svätý Otec František píše k 1500. jubileu rímskej Panny Márie z Portika
Svätý Otec pripomína udalosti zjavenia Panny Márie, ku ktorému došlo za prítomnosti pápeža sv. Jána I. pred 1500 rokmi. Rehoľníkov pápež vyzýva k budovaniu pokoja.

Spoločnosť Božieho Slova ukončila generálnu kapitulu aj s účasťou Slovákov
Slávnostnou bohoslužbou, ktorej predsedal novozvolený generálny predstavený Spoločnosti Božieho Slova (verbistov) P. Anselmo Ribeiro SVD, sa skončila 19. generálna kapitula misionárov verbistov.

Svetový deň starých rodičov oslávia pútnici na púti v Lednických Rovniach
Pätnásty ročník diecéznej púte bude opäť spojená so Svetovým dňom starých rodičov, ktorý sa v Cirkvi slávi každoročne štvrtú júlovú nedeľu, v blízkom čase spomienky na svätých Joachima a Annu.

Webstránka v 10 jazykoch poskytuje informácie o ubytovaní počas Jubilea
Pútnici smerujúci do Ríma si môžu na stránke rezervovať ubytovanie v cirkevnej inštitúcii, stiahnuť aplikáciu Svätého roka, požiadať o pútnický pas alebo si pozrieť kalendár podujatí, ktoré Vatikán zatiaľ naplánoval.

Púť k sv. Svoradovi-Andrejovi spoja s inauguráciou známky mníchy Cypriána
Svätú omšu bude celebrovať nitriansky biskup Mons. Viliam Judák. Na záver liturgickej slávnosti bude Slovenskou poštou a.s. inaugurovaná nová známka venovaná benediktínskemu mníchovi Cypriánovi.

Pomôžme spoločne zariadiť školy v Burkina Faso, pozvali misijné diela
Západoafrická krajina bojuje s džihádistickým povstaním, ktoré sa v roku 2015 rozšírilo zo susedného Mali a vyžiadalo si doteraz už viac ako 17 000 mŕtvych civilistov a 2 milióny vysídlených ľudí.

Kard. Gracias: Cirkev je koherentná a nezmení postoje len preto, aby bola prijatá
Kardinál Oswald Gracias ubezpečil, že „Cirkev je koherentná“ a preto nezmení svoj morálny postoj len preto, aby bola prijatá, v otázkach ako úloha žien alebo osôb s odlišnou sexuálnou orientáciou.

Hnutie fokoláre pozýva na letné stretnutie Mariapoli v Ľubovnianskych kúpeľoch
Hnutie fokoláre na Slovensku chystá aj tento rok stretnutie Mariapoli v duchu spirituality jednoty. Uskutoční sa od 7. do 11. augusta v Ľubovnianskych kúpeľoch, tentokrát pri príležitosti 80 rokov vzniku Hnutia fokoláre.

Vyšlo nové číslo Katolíckych novín, tentoraz približujú tému spirituality
Najnovšie Katolícke noviny (29/2024) približujú tému spirituality. Svätý Benedikt z Nursie, svätý Andrej Svorad, svätý Šarbel. Títo muži, ktorých si v júli pripomíname, mali jednu spoločnú charizmu – viedli pustovnícky život.

Gréckokatolícka cirkev na Slovensku si pripomína sviatok bl. Pavla Gojdiča
V mnohých farských chrámoch a kaplnkách tejto cirkvi na Slovensku sa konajú odpustové slávnosti na jeho počesť, vrátane prešovskej katedrály, kde sa dnes uskutoční archieparchiálna odpustová slávnosť.

Od rakoviny k uzdraveniu: svedectvo z Národného eucharistického kongresu
V stredu 17. júla sa začína oficiálny program Národného eucharistického kongresu v USA. Christina Wheatleyová, jedna z účastníčok, zdieľa svoje svedectvo o uzdravení prostredníctvom Eucharistie.

V Chorvátsku prebieha Stredomorské teologické stretnutie s účasťou moslimov
Tento rok je osobitný tým, že sa na ňom po prvýkrát zúčastňujú mladí moslimskí teológovia a učitelia. Podsekretárka Generálneho sekretariátu Synody, sestra Nathalie Becquartová XMCJ, predniesla svoje posolstvo 16. júla.

Osobitný sekretár synody: Instrumentum laboris je výsledkom zborového počúvania
V súčasnosti sa k miestu vzťahujeme iným spôsobom, výzvou je pochopiť, v akom mieste, vrátane digitálneho, sa stelesňuje život ľudí, hovorí taliansky jezuita Giacomo Costa.

Zákonodarcovia zamietli snahu o zrušenie kriminalizácie pomoci pri potratoch
Poľskí zákonodarcovia hlasovali za zachovanie zákonov chrániacich život a zamietli návrh zákona, ktorý by zrušil všetky trestné postihy pre osoby, ktoré poskytujú pomoc ženám vykonávajúcim nelegálny potrat.

Katolícka cirkev v Guatemale oslavuje 500 rokov evanjelizácie v krajine
„Táto príležitosť nám umožňuje byť vďační za príchod posolstva o Kristovi mŕtvom a zmŕtvychvstalom, začiatok evanjelizácie na našom území, ktoré dalo zmysel životom tisícok veriacich.“

V Bazilike Božieho hrobu v Jeruzaleme objavili najväčší stredoveký oltár
Oltár objavili ho počas reštauračných prác archeológ Amit Re’em z Israel Antiquities Authority a historik Ilya Berkovich z Rakúskej akadémie vied.

Vďaka dodržiavaniu náboženskej slobody cirkvi v Egypte stavajú nové kostoly
Koptský patriarcha v Alexandrii Mons. Ibrahim Sidrak v rozhovore pre ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi hovorí o svojich starostiach a radostiach v krajine, ktorá je útočiskom pre mnohých kresťanov z okolitých krajín.

Prekonala osamelosť a bariéry. A zistila, že silu musí hľadať hlavne v sebe
Z Ukrajiny si nechala poslať bicykel a vo voľnom čase spoznáva zákutia Slovenska. Plynule hovorí po slovensky a pracuje v charitnom centre podpory v Nitre, kde pomáha odídencom. Kateryna Plaksina.

Slávime sviatok sv. Svorada-Andreja a Beňadika, patrónov Nitrianskej diecézy
V stredu 17. júla slávime sviatok svätých Svorada-Andreja a Beňadika, pustovníkov, ktorí sú uctievaní aj ako hlavní patróni Nitrianskej diecézy. Sv. Svorad-Andrej je navyše aj patrónom mesta Nitra.