Katolícky krst
Krstom vstupujeme do nového životného stavu - stávame sa Božími deťmi plnými jeho Ducha Svätého a vyzbrojenými milosťou Ježiša Krista...
Až 300 miliónov kresťanov na svete trpí pre svoju vieru.
Prenasledovanie a útlak kresťanov dnes vo viacerých častiach sveta dosahuje úroveň genocídy.
O tom, že kresťania sú najviac prenasledovanou náboženskou skupinou na svete, sa hovorí málo, alebo vôbec.
V skutočnosti až každý 7. kresťan žije v krajine, kde čelí útlaku pre svoje náboženstvo.
Tam, kde sú kresťania menšinou, je sloboda vierovyznania často len vetou na papieri.
Zažívajú obmedzenia, nespravodlivosť, diskrimináciu v práci, či v škole.
Kvôli svojej náboženskej príslušnosti zažívajú tiež nesmiernu núdzu a existenčnú krízu.
V subsaharskej Afrike čelia ekonomickému znevýhodňovaniu a vyhladovaniu, ale i priamym útokom a únosom. Militantné skupiny ich nútia k úteku a často neumožňujú ani prístup humanitárnej pomoci. V Južnej Amerike sú vypaľované kostoly i celé obydlia.
V Severnej Kórei, kde neuznávajú žiadne základné ľudské práva, sa osobitne tvrdo zaobchádza s kresťanmi. Čína svojich občanov hromadne sleduje pomocou umelej inteligencie a podľa toho odmeňuje či trestá ich správanie – kresťanstvo je neprípustné.
V týchto častiach sveta výraznejšie trpia ženy a dievčatá, ktoré vyznávajú „nesprávne náboženstvo“ a sú unášané, znásilňované a nútené k násilnej konverzii. Stávajú sa otrokyňami – sexuálnymi pracovníčkami a manuálnymi robotníčkami.
Toto číslo je v niektoré roky radikálne vyššie – napríklad ak prebieha násilná občianska vojna či cielené plienenie, kedy ich zomierajú desaťtisíce. Mnohí kresťania položia život v snahe zachrániť iných – keď strážia kostoly pred teroristami, či chránia svoje rodiny.
Bohužiaľ, v niektorých krajinách sú bežné priame útoky extrémistov na kresťanské komunity.
Situácia sa nezlepšuje. Štatistiky nadácie ACN ukazujú, že až 70 % nábožensky motivovaných útokov je namierených proti kresťanom.
Tieto fenomény spôsobujú útlak kresťanov prevažne v Afrike a v krajinách Blízkeho východu.
Následkom globálnej pandémie koronavírusu sú v krajinách ako napríklad Pakistan, India, Sýria, Irak, či Burkina Faso, Južný Sudán, alebo Mali diskriminovaní ešte viac. Tvoria totiž najchudobnejšiu vrstvu obyvateľstva. S príchodom opatrení stratili aj to málo, čo mali – aspoň nejakú prácu a spôsob obživy.
Krstom vstupujeme do nového životného stavu - stávame sa Božími deťmi plnými jeho Ducha Svätého a vyzbrojenými milosťou Ježiša Krista...
Kresťanské manželstvo, možné len medzi mužom a ženou, vytvára medzi nimi jedinečný, výlučný vzťah, ktorý medzi pokrstenými Ježiš povyšuje do hodnosti sviatosti...
Pre tých, ktorí veria v Krista život smrťou nekončí, len sa mení. Veď podľa jeho slov, máme pripravený príbytok v nebi. Táto nádej premáha aj žiaľ s dočasnej straty milovanej osoby...
Sviatosť zmierenia nie je primárne o odpustení hriechov. Toto odpustenie je len prostriedok na naplnenie zmyslu sv. spovede - zmeny života, ktorá sa prejavuje pokáním...
sú prístupné vždy od nedeľnej polnoci.
Prečítajte si krátky životopis svätca, ktorého spomienka pripadá v cirkevnom kalendári práve na dnešný deň.
Aktívna účasť na svätej omši, ku ktorej vyzýva II. Vatikánsky koncil, začína prípravou na slávenie Eucharistie...
Rozpis služieb pre našich lektorov
Liturgia hodín (skrátene breviár) je modlitba Cirkvi, ktorou sa posväcujú jednotlivé časti dňa. K tejto modlitbe sa sľubom zaväzujú zasvätené osoby (kňazi, mnísi a rehoľníci), no vrelo sa odporúč i laikom.
Kniha je priateľ, dobrá kniha je múdry priateľ... Pozrite si on-line kartotéku našej Farskej knižnice...
Pozrite si komplet zoznam príhovorov Sv. Otca Františka, ktoré zaznievajú počas stredajších generálnych audiencií v Aule Pavla VI.
Milujem život, chránim život - stručný manuál bioetiky pre mladých 21. storočia