Katolícky krst
Krstom vstupujeme do nového životného stavu - stávame sa Božími deťmi plnými jeho Ducha Svätého a vyzbrojenými milosťou Ježiša Krista...
Požehnané sviatky narodenia Pána všetkým ľuďom dobrej vôle...
Poslanci Národnej rady odmietli vo štvrtok novelu potratového zákona, ktorou sa mala do legislatívy ukotviť aj medikamentózna možnosť vykonania umelého ukončenia tehotenstva – teda potratovou tabletkou.
Návrh liberálov odmietlo 45 poslancov, 44 bolo za a 37 sa zdržalo. Zákon liberálov podporili všetci prítomní poslanci SaS, PS a Hlasu okrem Petra Pellegriniho.
Podporili ho aj štyria poslanci Smeru a väčšina poslancov okolo Eduarda Hegera, ktorý sa spolu s Janou Žitňanskou zdržal. Líder OĽaNO Igor Matovič či Milan Krajniak zo Sme rodina boli proti.
Predošlý návrh na zavedenie potratovej tabletky z dielne liberálnej poslankyne Jany Bittó Cigánikovej v parlamente pred dvoma rokmi podporilo 34 poslancov, teda o desať menej.
Aj vtedy išlo o celý klub SaS, Tomáša Valáška z PS, Miroslava Kollára (dnes Demokrati), Zuzanu Šebovú zo Sme rodina, no návrh podporila aj väčšina prítomných poslancov Smeru, medzi nimi aj Robert Fico. Tentokrát sa spolu s väčšinou klubu zdržal, hoci štyria poslanci Smeru boli za.
Poslanci SaS poukazujú na to, že podanie potratovej tabletky je dnes na Slovensku podľa gynekológov trestným činom, lebo tento spôsob neupravuje vyhláška.
„Súčasná úprava výslovne nespomína ani jednu z týchto možností, pričom v praxi sa uplatňuje len výlučne chirurgický postup, ktorý je menej šetrný k zdraviu žien a aj budúcim tehotenstvám týchto žien,“ argumentovali predkladatelia z klubu SaS Jana Bittó Cigániková, Jarmila Hargašová a Branislav Gröhling.
Pritom v oficiálnych gynekologických štandardoch pre lekárov v Nemecku sa píše, že „pri porovnaní medzi medikamentóznym a operatívnym potratom neexistujú dôkazy, že jedna z týchto dvoch metód vykazuje väčšie riziká“.
Nemeckí gynekológovia teda vo svojich štandardoch pre potraty nevarujú, že by doterajšia prax odstránenia plodu po spontánnom či umelom potrate bola operačne nebezpečnejšia.
Pred časom sa o možnosti zavedenia potratovej tabletky vyjadril pozitívne aj premiér Ľudovít Ódor, ktorý pritom tvrdil, že nechce otvárať kultúrne vojny. Po vymenovaní vlády deklaroval, že sa jeho kabinet bude vyhýbať hodnotovým otázkam, keďže úradnícka vláda na podobné rozhodnutia podľa neho ani nemá mandát.
Témy sa ešte pred premiérom chopil nový minister zdravotníctva, patológ Michal Palkovič. Pre Postoj to zdôvodnil tým, že táto téma podľa neho nerozdeľuje spoločnosť a treba sa ňou zaoberať.
Uviedol, že to považuje za medicínsky problém a etickú otázku v tom nevidí. „Pri potratovej tabletke už nerozhodujeme o živote človeka, o jeho ukončení už niekto iný rozhodol. My sme už v situácii, ktorú treba zodpovedne medicínsky vyriešiť,“ spomenul minister s tým, že chce otvoriť širokú odbornú diskusiu a plánuje si vypočuť aj tých, čo nie sú zástancami tohto postupu.
Podľa neho by sa metóda chemického potratu mala zaviesť len v nemocniciach, apeluje pritom na potrebu vytvorenia štandardného diagnostického a terapeutického postupu.
„Nemôže to byť, vulgárne povedané, ‚športová aktivita‘, ale len metóda, ktorou vieme šetrným spôsobom vyriešiť medicínsky problém pacientky. Nechcem, aby to bol nástroj na regulovanie potratovej aktivity spoločnosti. Aby sa to neposunulo až na domáci predpis, to si bude musieť odborná spoločnosť ustrážiť,“ povedal Palkovič.
Chemický potrat pritom nie je zavedený spomedzi európskych krajín napríklad ani na Malte, Cypre, v Maďarsku, Poľsku či Litve.
Pro-life aktivisti v stredu premiérovi odovzdali petíciu s 10-tisíc podpismi, v ktorej apelujú na vládu, aby nezavádzala potratovú tabletku, ktorá ničí životy nenarodených detí a vážne ohrozuje životy matiek.
Umelý potrat je podľa nich zákrok, ktorý sa dotýka nielen výkonu zdravotnej starostlivosti, ale aj témy ľudských práv. Limity ľudských práv však môžu byť stanovené len zákonom. Vláda ako zložka výkonnej moci a obzvlášť dočasná úradnícka vláda bez mandátu občanov nemá podľa nich kompetenciu regulovať zásadné otázky dotýkajúce sa limitov ústavných hodnôt a ľudských práv.
Viac k téme:
Zdroj: postoj.sk
Krstom vstupujeme do nového životného stavu - stávame sa Božími deťmi plnými jeho Ducha Svätého a vyzbrojenými milosťou Ježiša Krista...
Kresťanské manželstvo, možné len medzi mužom a ženou, vytvára medzi nimi jedinečný, výlučný vzťah, ktorý medzi pokrstenými Ježiš povyšuje do hodnosti sviatosti...
Pre tých, ktorí veria v Krista život smrťou nekončí, len sa mení. Veď podľa jeho slov, máme pripravený príbytok v nebi. Táto nádej premáha aj žiaľ s dočasnej straty milovanej osoby...
Sviatosť zmierenia nie je primárne o odpustení hriechov. Toto odpustenie je len prostriedok na naplnenie zmyslu sv. spovede - zmeny života, ktorá sa prejavuje pokáním...
sú prístupné vždy od nedeľnej polnoci.
Prečítajte si krátky životopis svätca, ktorého spomienka pripadá v cirkevnom kalendári práve na dnešný deň.
Aktívna účasť na svätej omši, ku ktorej vyzýva II. Vatikánsky koncil, začína prípravou na slávenie Eucharistie...
Rozpis služieb pre našich lektorov
Liturgia hodín (skrátene breviár) je modlitba Cirkvi, ktorou sa posväcujú jednotlivé časti dňa. K tejto modlitbe sa sľubom zaväzujú zasvätené osoby (kňazi, mnísi a rehoľníci), no vrelo sa odporúč i laikom.
Kniha je priateľ, dobrá kniha je múdry priateľ... Pozrite si on-line kartotéku našej Farskej knižnice...
Pozrite si komplet zoznam príhovorov Sv. Otca Františka, ktoré zaznievajú počas stredajších generálnych audiencií v Aule Pavla VI.
Milujem život, chránim život - stručný manuál bioetiky pre mladých 21. storočia