Please activate JavaScript! — Or click here for the SiteMap.
 

Katolícky krst: dieťaťa | dospelého

Význam krstu

Krst je prvá a najpotrebnejšia sviatosť. Kňazi ju radi vysluhujú; pri nej sa špeciálne stávajú duchovnými otcami. Výnimočná pastoračná situácia nastáva vtedy, keď rodičia (resp. rodič), ktorí žiadajú o krst svojich detí, sami nežijú kresťansky a ani nemajú cirkevne usporiadané manželstvo. Kňaz tu má veľkú príležitosť nadviazať kontakt s neznámymi farníkmi a podľa možnosti priviesť ich k hlbšiemu zamysleniu, resp. k zmene života. Avšak, aj keby toto nevyšlo (ani kontakt, ani ich zamyslenie či zmena), ich žiadosť o krst nemôže byť zamietnutá a nikdy nemôže byť podmienená cirkevným sobášom rodičov – žiadateľov. Kňaz má povinnosť s láskou pripomenúť žiadajúcim rodičom požiadavky spojené s krstom ich dieťaťa a v skratke im zhrnúť učenie Cirkvi (tzv. krstná náuka; odporúčaná je v dĺžke jednej hodiny).

Krstný rodič (krstná matka; krstní rodičia)

Podľa starého kresťanského zvyku má mať krstenec krstného rodiča, ktorý mu má pomáhať pri praktizovaní kresťanského života. Avšak táto povinnosť – mať krstného – nie je absolútna (por. kán. 872 CIC).

V prípade nedostatkov v oblasti viery a náboženskej praxe rodičov dieťaťa, treba dbať na to, aby krstní rodičia boli ľuďmi živej viery. V prípade, že krstný rodič nespĺňa kánonické podmienky na krstného (por. kán. 874 CIC), a rodičia ho nechcú vymeniť, treba dieťa pokrstiť bez oficiálneho krstného. Pokrstený nekatolík môže byť (z ekumenických dôvodov) zapísaný len ako svedok krstu, avšak vždy iba popri riadnom krstnom.

Krstným rodičom (otcom, matkou) nemôže byť ani taká osoba, ktorá očividne vedie život nezodpovedajúci zásadám viery a požiadavkám krstného rodičovstva.

Miesto krstu – prepustenie

Treba prijať za pravidlo, že krst sa má sláviť vo farskom kostole kánonického pobytu rodičov, ak nejestvuje nejaká rozumná príčina krstiť inde. Ak je rozumná príčina (hoci len zo strany rodičov), na základe písomného povolenia vlastného farára možno krstiť aj v inej farnosti. Napísať povolenie rodičom „krstiť inde“, kňaz nemá odmietať; má ho však udeliť po múdrom pastoračnom rozhovore so žiadateľmi krstu.

(z Inštrukcie ku sviatostiam, Mons. ThDr. Marián Chovanec, dicézny biskup)

Krst dieťaťa

Ak máte ešte nepokrstené dieťa do 7 rokov a chcete ho dať pokrstiť, treba prísť do fary v úradných hodinách a priniesť:

  • rodný list dieťaťa (kópia)
  • dohodnúť si termín krstnej náuky a termín krstu

Pre dieťa je potrebné zabezpečiť:

  • bielu košieľku - je možné naň vyšiť meno, priezvisko, dátum krstu
  • krstnú sviecu


Pokiaľ máte nepokrstené dieťa vo veku od 7 do 14 r. a chcete ho dať pokrstiť, treba to ohlásiť v priebehu septembra na fare, kvôli dohode o príprave. Sviatosť krstu a prvé sv. prijímanie sa vysluhuje deťom po ukončení prípravy v rámci sv. omše. Bližšie informácie sa dozviete od kňaza po sv. omši, alebo priamo vo fare.

Aké meno majú dať rodičia dieťaťu?

Katolícki rodičia dávajú svojmu dieťaťu meno niektorého svätého, aby mohlo nasledovať jeho príklad a aby malo v nebi orodovníka u Boha.

Akých krstných rodičov si treba vybrať?

Je potrebné vybrať takých krstných rodičov, ktorí budú svojmu krstnému dieťaťu dobrým príkladom, pretože medzi nimi vzniká duchovné príbuzenstvo. Krstný rodič má byť:

  • bez právnej prekážky
  • ak sú slobodní, vo veku nad 16 rokov, pokrstení, pobirmovaní a praktizujúci katolíci
  • ak žijú v manželstve, takí, ktorí uzavreli manželstvo v katolíckom kostole a sú nerozvedení


Aké povinnosti majú rodičia dieťaťa?

Keď Vás Pán Boh požehnal dieťaťom, ste povinní vychovávať dieťa prirodzene, aby bolo dobrým človekom. Keď dávate dieťa pokrstiť, máte povinnosť vychovávať ho aj k nadprirodzenej viere. Znamená to snažiť sa z dieťaťa vychovať nielen dobrého človeka, ale aj dobrého kresťana katolíka.

Vašou povinnosťou je byť:

  • pre dieťa príkladom
  • naučiť ho modliť sa a milovať Boha, a tento vzťah prejavovať životom
  • predstaviť mu pravdy viery
  • priviesť dieťa aj k ďalším sviatostiam
  • a formovať jeho mravný charakter podľa Božích prikázaní


Vy rodičia, ste pre svoje dieťa prvými učiteľmi, kňazmi a pastiermi ich duší. Vy ste v prvom rade zodpovední za výchovu Vášho dieťaťa. Raz budete stáť pred Pánom Bohom a vydávať počet z toho, ako ste si plnili svoje povinnosti.

Krst dospelého

Príprava na krst dospelých začína každý rok v septembri. Ak sa chcete dať pokrstiť, treba sa začiatkom septembra ohlásiť vo fare. Príprava na krst (katechumenát) trvá približne 2 roky. Krst býva udelený na Veľkonočnú vigíliu (Bielu sobotu) večer v Katedrále v Banskej Bystrici diecéznym biskupom. Zároveň vám vyslúži sviatosť birmovania a prvé sv. prijímanie. Bližšie informácie sa dozviete od kňaza vo fare.

  • späť
Zavrieť   X

Hilár z Poitiers, biskup, učiteľ Cirkvi

Svätý

Sviatok: 13. január

* okolo 315 Pictavium, dnes Poitiers (?), Francúzsko

† zač. januára 367 (?) tamtiež

Atribúty: biskupské symboly, had, drak

Patrón detí; pri uštipnutí hadom

Sv. Hilár sa narodil okolo roku 315 v Poitiers vo Francúzsku. Jeho predkovia boli bohatí galskí šľachtici. Hoci boli pohania, Hilár si zachoval čistotu srdca, žil poctivým životom, veľa študoval, najmä filozofiu, rečníctvo a poéziu. Neskôr začal aj vyučovať. Postupne však začal uvažovať nad životom a jeho zmyslom. Začal čítať Sväté písmo. Stal sa kresťanom, takisto aj jeho žena a dcéra sv. Abra.

Keď okolo roku 350 zomrel poitiersky biskup, kňazi a ľudia si jednohlasne zvolili Hilára za svojho biskupa, aj napriek tomu, že bol laik. Sprvoti to nechcel prijať, ale potom sa predsa rozhodol zanechať rodinu a naplno sa venovať tomuto poslaniu. Stalo sa to za panovania Konštancia, syna cisára Konštantína. V tom čase sa veľmi rozšíril arianizmus, ktorý popieral božstvo Ježiša Krista. Hilár sa zo všetkých síl snažil tento blud potlačiť. Konštancius plne podporoval arianizmus a keďže Hilár napomenul aj jeho, poslali ho do vyhnanstva do Frýgie v Malej Ázii. No aj odtiaľ listami povzbudzoval svojich veriacich, aj svojej dcére Abre písal, aby zostala verná Kristovi. V roku 359 ho donútili ísť do Seleucie na snem, ktorý sa tam mal konať. Avšak vznikla tam roztržka medzi ariánmi a pravovernými. Spolu išli k cisárovi do Konštantínopolu, aby ich rozsúdil. Hilár sa však stal veľmi nepohodlným pre svoju neoblomnosť, odhodlanosť a výrečnosť, s akou bojoval proti ariánom. Cisár ho teda poslal naspäť do Galie. V roku 360 sa teda vrátil do Poitiers. Tam ho s nadšením privítali. Jeho dcéra Abra sa tiež veľmi tešila s otcovho návratu. Nežila však dlho, zomrela ako 17-ročná. Je tiež zapísaná do zoznamu svätých. Vďaka Hilárovi našiel cestu k Bohu aj sv. Martin.

Hilára však čakala doma robota. Bolo cítiť pozostatky ariánskeho bludu. Keď sa mu to podarilo odstrániť, odišiel do Talianska, aby aj tam apoštoloval. Narazil však na ariánskeho biskupa Auxencia z Milána, ktorý ho obvinil u cisára z narúšania pokoja. A tak sa Hilár musel vrátiť do Galie. Horlivo sa venoval pastorácii. Napísal aj viacero spisov na obranu katolíckeho učenia. Zomrel 13. januára 366. Pochovali ho v katedrále sv. Jána a Pavla v Poitiers. Dnes je táto katedrála zasvätená práve jemu.

Pre jeho smelosť a odvahu ho nazývali „Atanázom Západu“. Skutočne sa mu aj podobá pevnosťou vo viere, v bojoch proti ariánom, v prenasledovaniach a vyhnanstve pre pravdu. Pápež Pius IX. ho vyhlásil za učiteľa Cirkvi.

zdroj: zivotopisysvatych.sk

Zavrieť   X