Please activate JavaScript! — Or click here for the SiteMap.
 

Galéria svätých a blahoslavených Slovákov

     
Svätý
Bystrík

Svätí
Gorazd a spoločníci

Svätý
Benedikt (pustovník)
 Svätá
Alžbeta Uhorská
Svätý
Mojsej Ugrín
 
 
Blahoslavený
Vasiľ Hopko
Blahoslavená
Zdenka Schellingová

Blahoslavená
Anna Kolesárová

Blahoslavená
Miriam Terézia Demjanovich

 Blahoslavená
Sára Salkaházi 

 
 
   
Blahoslavený
Titus Zeman

Blahoslavený
Pavol Gojdič

     

 

Zavrieť   X

Krištof Magallanes a spoločníci, mučeníci

Svätí

Sviatok: 21. máj

* 20. storočie

† 20. storočie

Vzťahy medzi štátom a Katolíckou cirkvou sa v Mexiku zhoršovali od roku 1820. Veľký vplyv na to mala liberálna reforma v 50. a 60. rokoch 19. storočia. Štátni predstavitelia sa usilovali obmedziť vplyv Cirkvi na chod štátu a snažili sa získať kontrolu nad majetkami, ale aj nad životom Cirkvi. Od roku 1913 nastala revolúcia, ktorá prešla v občiansku vojnu v trvaní sedem rokov. V roku 1917 bola v Mexiku vyhlásená nová ústava, ktorá bola vo viacerých bodoch namierená proti kresťanom. Mexickí biskupi protestovali proti tomu, no vtedajší prezident Don Venustiano Carranza ju podpísal, a tak vstúpila do platnosti. Následne sa začali zavádzať proticirkevné opatrenia, ktoré zosilneli zvlášť po roku 1926. Kňazi cudzinci museli odísť z Mexika, začali sa zatvárať súkromné, teda i cirkevné školy, a likvidovať niektoré charitatívne organizácie. V roku 1921 vybuchla v kostole Panny Márie v Guadalupe pod oltárom bomba. Bežné boli násilnosti a lokálne boje. Kresťania utvorili organizáciu s názvom Mexická liga na obranu náboženskej slobody. V roku 1926 nastalo povstanie tzv. kristerov, ľudové povstanie kresťanských laikov (kristiáda), ktoré malo charakter guerillovej (partizánskej) vojny. Z toho zostali zaskočení predstavitelia štátu, ale aj cirkevnej hierarchie. V týchto bojoch sa angažovali aj niektorí kňazi, napr. José Reyes Vega. To viedlo štát k obvineniu katolíckych biskupov z účasti na krviprelievaní. Biskupi to odmietli, ale na druhej strane vyhlásili, že kresťania majú práv brániť svoju vieru. Nastalo vraždenie kňazov, búranie kostolov a popravy podozrivých z účasti na povstaní. Konflikt sa podarilo ukončiť až v roku 1929.

Z tohto obdobia pochádza 25 mučeníkov, ktorí boli vyhlásení za svätých pápežom Jánom Pavlom II. dňa 21. mája 2000. 22 z nich bolo kňazov, traja boli laici. Ich sviatok sa slávi spoločne ako ľubovoľná spomienka 21. mája.

Kompletný zoznam:

Cristobal Magallanes Jara, kňaz Roman Adame Rosales, kňaz Rodrigo Aguilar Aleman, kňaz Julio Alvarez Mendoza, kňaz Luis Batis Sainz, kňaz Agustin Caloca Cortes, kňaz Mateo Correa Magallanes, kňaz Atilano Cruz Alvarado, kňaz Miguel De La Mora De La Mora, kňaz Pedro Esqueda Ramirez, kňaz Margarito Flores Garcia, kňaz Jose Isabel Flores Varela, kňaz David Galvan Bermudez, kňaz Salvador Lara Puente, laik Pedro de Jesus Maldonado Lucero, kňaz Jesus Mendez Montoya, kňaz Manuel Morales, laik Justino Orona Madrigal, kňaz Sabas Reyes Salazar, kňaz Jose Maria Robles Hurtado, kňaz David Roldan Lara, laik Toribio Romo Gonzalez, kňaz Jenaro Sanchez Delgadillo, kňaz David Uribe Velasco, kňaz Tranquilino Ubiarco Robles, kňaz

zdroj: zivotopisysvatych.sk

Zavrieť   X