Apoštolská penitenciária v Ríme udelila
počas Roku sv. Františka Xaverského (12.3.2022 – 12.3.2023)
na území Banskobystrickej diecézy možnosť
získať úplné odpustky* za obvyklých podmienok** v nasledovných prípadoch:
A) Každý deň v banskobystrickej katedrále
Ak veriaci navštívia banskobystrickú katedrálu a zúčastnia sa na jubilejnom slávení*** a istý čas venujú „modlitbám za zachovanie vernosti Slovenska ku kresťanskému povolaniu, za kňazské a rehoľné povolania a za ochranu zákona o ľudskej rodine“, a na záver sa pomodlia modlitbu Pána, vyznanie viery, modlitby k Božej Rodičke Panne Márii a k sv. Františkovi Xaverskému.
B) Tretí deň mesiaca v ktoromkoľvek farskom kostole na území diecézy
Ak veriaci navštívia v tretí deň mesiaca ktorýkoľvek farský kostol na území Banskobystrickej diecézy a zúčastnia sa na jubilejnom slávení*** a istý čas venujú „modlitbám za zachovanie vernosti Slovenska ku kresťanskému povolaniu, za kňazské a rehoľné povolania a za ochranu zákona o ľudskej rodine“, a na záver sa pomodlia modlitbu Pána, vyznanie viery, modlitby k Božej Rodičke Panne Márii a k sv. Františkovi Xaverskému.
C) Každý deň pred relikviami sv. Františka Xaverského
Veriaci, ktorí pred relikviami sv. Františka Xaverského (sú prítomné v banskobystrickej katedrále a v kaplnke kňazského seminára) istý čas venujú „modlitbám za zachovanie vernosti Slovenska ku kresťanskému povolaniu, za kňazské a rehoľné povolania a za ochranu zákona o ľudskej rodine“, a na záver sa pomodlia modlitbu Pána, vyznanie viery, modlitby k Božej Rodičke Panne Márii a k sv. Františkovi Xaverskému.
D)Starí, chorí a všetci, ktorí z vážnych dôvodov nemôžu opustiť dom
Starí, chorí a všetci, ktorí z vážnych dôvodov nemôžu opustiť dom, môžu rovnako získať úplné odpustky, ak si vzbudia ľútosť nad hriechmi s úmyslom splniť tri obvyklé podmienky, akonáhle im to bude možné, ak pred nejakým obrazom sv. patróna sa duchovne spoja s posvätnými obradmi, najmä s jubilejnými sláveniami vysielanými v televízii alebo v rádiu alebo prostredníctvom nových komunikačných prostriedkov a svoje utrpenia a ťažkosti života odovzdajú Božiemu milosrdenstvu.
* Tieto úplné odpustky je možné obetovať aj za duše v očistci
** Obvyklé podmienky: sviatosť zmierenia, sv. prijímanie, modlitba na úmysel Svätého Otca
*** Jubilejné slávenie – ide o verejnú pobožnosť (spoločné slávenie), (môže to byť svätá omša, spoločná modlitba Liturgie hodín, eucharistická adorácia, Modlitba za diecézu a Litánie k sv. Františkovi Xaverskému…) s úmyslom modlitby „za zachovanie vernosti Slovenska ku kresťanskému povolaniu, za kňazské a rehoľné povolania a za ochranu zákona o ľudskej rodine“.
Valér z Trieru, biskup
Svätý
Sviatok: 29. január
?
† okolo 300 Trier, Porýnie-Falcko, Nemecko
Význam mena: zdravý, silný (lat.)
Atribúty: biskupská mitra, berla, kniha
Sv. Valér bol podľa tradície po sv. Euchariovi druhým biskupom mesta Trevír (Trier) v Nemecku. Zmienok o ňom je veľmi málo a aj tie sa rozchádzajú. Narodil sa pravdepodobne v tom istom meste v 3. storočí. Podľa tradície pomáhal biskupovi Euchariovi ako diakon. Keď Eucharius zomrel, biskupom sa stal Valér. Trevír sa počas jeho pôsobenia stal významným strediskom náboženského života. Valér bol veľmi horlivým. Široké okolie sa vďaka jeho činnosti dozvedelo o kresťanstve. Valér zomrel asi začiatkom 4. storočia. Pochovali ho v kostole sv. Eucharia v Trevíre (dnes opátstvo sv. Mateja).