Farnosť Oslany

Pozeráte si:
Domov Domov Právo na potrat neexistuje

Právo na potrat neexistuje

prečítajte si prebraný kometár (Denník Postoj) ku zrušeniu viac ako 50 ročného precedensu v USA, ktoré má vplyv aj na globálne chápanie ľudských práv...


Denník Postoj: Erik Potocký

Koniec Roe vs. Wade Historická správa z USA: právo na potrat neexistuje

V USA sa skončila desaťročia trvajúca právna bitka, ktorá má veľký význam pre celý Západ vrátane nás.
Historická správa z USA: právo na potrat neexistuje

Najvyšší súd USA dospel v pomere šesť k trom k rozhodnutiu, ktorým zvrátil verdikt z roku 1973 v prípade Roe vs. Wade. Na túto správu čakala konzervatívna časť Ameriky celé desaťročia, takže pre konzervatívcov ide o najväčšie hodnotové víťazstvo posledného polstoročia.

Ako sa to celé začalo: Najvyšší súd pred takmer 50 rokmi zaviedol do právneho systému takzvané právo na potrat na federálnej úrovni do momentu, keď plod dieťaťa je schopný prežiť mimo maternice. Jednotlivé štáty v rámci USA si tak už nemohli regulovať vlastnú potratovú legislatívu. Ktorákoľvek žena a ktorákoľvek potratová klinika sa mohli odvolať na precedens Roe vs. Wade a žiadať prakticky neobmedzený prístup a výkon potratov.

Ale potom prišiel bod obratu: Najvyšší súd USA sa v posledných mesiacoch zaoberal prípadom Dobbs vs. Jackson Women’s Health Organization, išlo o zákon štátu Mississippi, ktorý zakazoval potraty po 15. týždni tehotenstva. Pri pohľade zo Slovenska ide o značne benevolentnú hranicu, keďže u nás je potrat na požiadanie legálny do 12. týždňa. V USA však táto hranica z Mississippi vzbudila rozhorčenie medzi liberálmi, ktorí ju brali ako znesvätenie práva na potrat.

Na Najvyšší súd prípad putoval po tom, čo štát Mississippi požiadal o zrušenie rozhodnutia nižšieho súdu, ktoré zastavilo platnosť miestneho zákona s 15-týždňovou hranicou.

V právnom spore tak nešlo len o samotnú potratovú legislatívu, ale aj o to, či si jednotlivé štáty môžu túto otázku upravovať vlastnými zákonmi. Túto možnosť im totiž dávny rozsudok vo veci Roe vs. Wade zobral.

Najvyšší súd potraty nezakázal

Aktuálnym verdiktom tak Najvyšší súd potraty v USA nezakázal, ako tento spor často interpretovali zástancovia tzv. reprodukčných práv. Po novom opäť platí, že prístup, lehoty a podmienky potratovej legislatívy si môže každý spolkový štát upravovať po svojom. Štáty, kde umožňujú ženám prístup k potratu až do pôrodu, si môžu túto hroznú prax aj naďalej ponechať, ale štáty ako Texas môžu umožňovať potrat len do okamihu, keď je možné zachytiť tlkot srdca. Alebo si môžu vybrať ešte prísnejšiu úpravu, Missouri okamžite po zrušení Roe vs. Wade ohlásilo zákaz interrupcií.

Samozrejme, konkrétna americká žena, ktorá bude chcieť ísť na potrat, o túto možnosť nepríde ani v prípade, ak to legislatíva jej štátu neumožňuje. Stačí, ak odcestuje do liberálneho štátu, kde bude môcť podstúpiť potrat bez akýchkoľvek podmienok. V tejto veci sa však niektorí odvolávajú na to, že ženy z chudobnejších pomerov si takúto cestu nebudú môcť dovoliť, no zároveň niektorí propotratoví politici a biznismeni už vyhlasujú, že budú týmto ženám (resp. zamestnankyniam) cestu za potratom uhrádzať v plnej výške.

Už teraz je jasné, že proti zvráteniu Roe vs. Wade sa zdvihne veľká progresívna vlna.

V posledných týždňoch sa sudcovia Najvyššieho súdu a zástancovia zrušenia starého verdiktu stávali terčom nielen nechutných vyhrážok, ale aj fyzických útokov. Ešte intenzívnejšia antikampaň proti pro-life hnutiu sa spustila po tom, keď z Najvyššieho súdu unikol interný dokument, ktorý obsahoval argumentácie jednotlivých sudcov v prospech zrušenia univerzálneho práva na potrat. Pred domami šiestich konzervatívnych sudcov, ktorí sa prikláňali k zvráteniu Roe vs. Wade, sa zhromažďovali demonštranti, našťastie sudcov mohutný protitlak nezastrašil.

Okrem toho od zverejnenia tohto uniknutého stanoviska zničili vandali desiatky pro-life tehotenských centier, katolícke kostoly sa stali dejiskom protestov a nepokojov a jeden človek bol obvinený z plánovania a pokusu o vraždu sudcu Bretta Kavanaugha.

Niektorí politici Demokratickej strany dokonca v obhajobe doterajšieho stavu zašli tak ďaleko, že potrat prezentovali ako najlepšie riešenie aktuálnej ekonomickej situácie a vysokej inflácie.

Rozdelená Amerika

Prelomové rozhodnutie, ktoré už po úniku informácií radikálne rozdelilo ľudí na dva názorové tábory, povedie s istotou aj k rozdeleniu na dva tábory členských štátov.

Očakáva sa, že zhruba polovica štátov USA potratovú legislatívu sprísni. Trinásť z nich už má predbežne schválené zákony, ktoré začnú platiť v momente, ako rozsudok Najvyššieho súdu vstúpi do platnosti (Arkansas, Idaho, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Missouri, Severná Dakota, Južná Dakota, Oklahoma, Tennessee, Texas, Utah a Wyoming). V Alabame, v Arizone, vo Wisconsine a na Floride už platia zákony limitujúce potraty, ktoré nestihli zablokovať nižšie súdy na základe precedensu Roe vs. Wade.

Na druhej strane, zákonodarcovia v Kalifornii, v Novom Mexiku či v Michigane sa už nechali počuť, že univerzálne právo na potrat chcú zaviesť do ústav svojich štátov. Bidenova viceprezidentka Kamala Harrisová zvolala poradu spriaznených prokurátorov z jednotlivých štátov, aby vymysleli taktiku proti druhému táboru.

Výsledkom dnešného verdiktu tak na jednej strane môže byť posilnenie ochrany života v niektorých štátoch, v iných štátoch sa, naopak, potratová legislatíva možno ešte viac uvoľní. Otázkou zostáva, ako sa legislatívy jednotlivých štátov vyrovnajú s čoraz častejšou formou potratu – tabletkami, ktoré si ženy môžu objednať aj z ilegálnych internetových stránok.

Takisto je zrejmé, že sa ešte zostrí mediálna vojna. Kým napríklad konzervatívny Fox News o verdikte informuje viac-menej spravodajsky, progresívne ladené BBC zdôrazňuje informáciu o tom, že nový právny stav ohrozí práva desiatok miliónov žien v USA.

Kontext pre Európu a pre Slovensko

V čom je rozhodnutie Najvyššieho súdu USA dôležité pre nás na Slovensku? Hoci ústavná tradícia Spojených štátov vychádza z iných koreňov ako v kontinentálnej Európe, ktorej súčasťou je aj Slovensko, verdikt sa týkal zásadnej interpretácie vysvetľovania ľudských práv.

Ako k verdiktu napísal sudca Samuel Alito, „ústava (USA – pozn. autora) sa vôbec nezmieňuje o potrate a žiadne takéto právo nie je implicitne chránené žiadnym ústavným ustanovením“. Podľa neho teda neexistuje žiadny nárok na tzv. právo na potrat, nemožno ho nájsť v hodnotových základoch ústavy, a teda nie je možné označiť jeho výkon za uplatňovanie ľudských práv a obmedzenie potratov za ich porušovanie.

Možnosť zabiť nenarodené dieťa nie je žiadnym ľudským právom: tak znie dnešný odkaz sudcov Najvyššieho súdu USA.

Je to odkaz aj pre EÚ, kde silnejú snahy zakotviť právo na potrat ako základné ľudské právo, naposledy to žiadal francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Šiestim sudcom Najvyššieho súdu tak aj za nás patrí veľká vďaka, že sa odvážili ísť proti prúdu.

 

Zóna pre OPC

Užívateľské meno

Heslo

Ponuka

Odpustky počas Roka sv. Františka Xaverského

Synoda 2021-2023

Skratky v menu

C-19 a naša farnosť

Prvoprijímajúci
Birmovanci
Miništranti
Bioetika

Obec Oslany

Katechézy
sv. otca Františka

Aktuálne:

   O rozlišovaní

Ukončené:

   Hodnota staroby
   Svätý Jozef
   List Galaťanom
   Uzdraviť svet
   Sviatosti
   Blahoslavenstvá
   Dekalóg
   Modlitba
   Otče náš
   Svätá omša

Návšteva Slovenska

Zo života Cirkvi...


Dnešné liturgické čítania

TV Lux - naživo (oficiálne stránky)


Aktuality z TkKBS:

 Svätec dňa

Terézia z Lisieux

Kontakt

Rímskokatolícka cirkev farnosť Oslany
Námestie slobody č. 583/20
Oslany 972 47

Tel.: 046/549 11 18
e-mail: oslany@fara.sk
web: faraoslany.sk

IČO: 31939465
DIČ: 2021272165

Bankové spojenie:
SK38 0900 0000 0003 7182 7867 (Slovenská sporiteľňa)

Kde nás nájdete?

48.62955113, 18.468564749

48° 37' 46.3840697" N
18° 28' 6.8330956" E

Virtuálna prehliadka

Kostol sv. Štefana Uhorského

Vyhľadávanie v Biblii

(pomôcka: ako vyhľadávať?)

Zvoľ preklad:

Widget od: Moja Biblia


54,054 návštev
111,954 zobrazení
2.07 zobrazení / návštev
nach oben
Zavrieť   X

Terézia z Lisieux, panna, učiteľka Cirkvi

Svätá

Sviatok: 1. október

* 2. január 1873 Alençon, Normandia, Francúzsko

† 30. september 1897 Lisieux, Francúzsko

Atribúty: ľalia, ruže (lupienky ruží)

Význam mena: lovkyňa (gr.) alebo prívetivá a mocná pani (nem.)

Patronát: Patrónka misií, misionárov, letcov

Sv. Terézia z Lisieux patrí medzi veľmi obľúbených svätých. Narodila sa 2.januára 1873 v Alencone vo Francúzsku. Pochádzala z deviatich detí, ona bola najmladšia. Štyria bratia zomreli ako deti. Všetkých päť sestier vstúpilo do kláštora. Celá rodina žila veľmi zbožným životom. Matka Zélia zomrela už roku 1877. Otec Ľudovít sa potom vzorne staral o svoje dcérky. Terezkinu výchovu zveril najstaršej dcére Paulíne, ktorá bola od nej o dvanásť rokov staršia. Napriek svojmu mladému veku mala obdivuhodnú vychovávateľskú metódu. Vôbec sestru nerozmaznávala, hoci ju mala veľmi rada. Vždy sa snažila o jednotu so svojím otcom, ktorý ju tiež podporoval. Paulína roku 1882 vstúpila do karmelitánskeho kláštora. Terezka sa v tom čase usilovala byť vzornou kresťankou. Veľmi zbožne sa pripravovala na prvé sv. prijímanie. Počas troch mesiacov si poznačila do svojho denníka 818 obetí a 2773 dobrých skutkov. Na jej modlitby sa obrátil jeden na smrť odsúdený zločinec. Bola nesmierne šťastná. Hoci mala iba štrnásť a pol roka, chcela nasledovať svoje sestry Paulínu a Máriu do karmelitánskeho kláštora. O povolenie žiadala aj pápeža Leva XIII. O niekoľko týždňov po návšteve Ríma dostala správu, že jej biskup povoľuje vstup do karmelitánskeho kláštora.

Život v kláštore nebol ľahký. Posteľ sa skladala z troch dosák a slamníka. Mäso mohli jesť iba chorí. Predpísané boli pôsty a mlčanie. Terézia to však s radosťou prijímala. Pred obliečkou mala každá postulantka uviesť, prečo vstúpila do kláštora. Terézia povedala: „Prišla som, aby som zachraňovala duše a najmä aby som sa modlila za kňazov.“ Aj keď mala iba pätnásť rokov, v kláštore ju nemaznali, naopak, predstavení akoby skúšali jej vieru. Bolo to pre ňu ťažké, ale statočne to znášala. 8. septembra 1890 zložila večné sľuby ako Terézia od Dieťaťa Ježiš a od Najsvätejšej Tváre. Túžila ísť do misií do Vietnamu, no chatrné zdravie jej to nedovolilo. Roku 1894 jej zomrel otec. Jej rodná sestra Celina vstúpila takisto do Karmelu a ďalšia sestra Leonia do kláštora Navštívenia Panny Márie.

Začiatkom roka 1895 na rozkaz predstavenej matky Agnesy (jej vlastnej sestry Paulíny) začala písať Terézia svoj životopis, ktorý nazvala Dejiny duše. Tam napísala pamätné slová: „Mojím povolaním je láska. Chcela by som Ježiša milovať tak vrúcne, ako ho ešte nikto nemiloval. Najmenší úkon lásky osoží Cirkvi viac ako všetky ostatné skutky dovedna.“ Svojej sestre napísala: „Ak sa chceš stať svätou, nemaj iný cieľ, ako robiť Ježišovi radosť v maličkostiach!“ Ona sama bola v tom vzorom. Trpezlivo znášala dennodenné šuchotanie a vyrušovanie istej sestry, ktorá sedela vedľa nej v kaplnke alebo pri praní s pokojom zniesla striekanie špinavej vody do tváre, ktoré spôsobila iná sestra. Mnoho si vytrpela kvôli chudobnej strave, mala veľké žalúdočné bolesti. Trpela aj kvôli krutej zime, pretože v kláštore sa vôbec nekúrilo. Nikdy sa však nesťažovala, iba na smrteľnej posteli o tom povedala predstavenej. Dostala tuberkulózu. Vykašliavala krv. Zomrela 30. septembra 1897 ako dvadsaťštyri ročná.

Ako predpovedala, spustila z neba „dážď ruží“. V roku 1923 ju pápež Pius XI. vyhlásil za blahoslavenú a o dva roky neskôr za svätú. 14. decembra ju spolu so sv. Františkom Xaverským vyhlásil za hlavnú patrónku misií, hoci v nich nikdy nebola a ani nepracovala. Dňa 19. októbra 1997 ju pápež Ján Pavol II. vyhlásil za učiteľku Cirkvi, hoci okrem vlastného životopisu a niekoľkých úvah a básní nenapísala nič teologicky dôležité.

zdroj: zivotopisysvatych.sk

Zavrieť   X