Farnosť Oslany

Pozeráte si:
Domov Domov Pomôžme libanonskej katolíckej televízii

Pomôžme libanonskej katolíckej televízii

Libanon je jedinou krajinou Arabského sveta, kde kresťania nie sú občania druhej kategórie. Kde môžu bez obáv slobodne vyznávať svoju vieru. Televízia Télé Lumiére nepredáva reklamu a nemá žiadne štátne peniaze. Žije výhradne s milodarov od veriacich. Dlhé roky ju financovali Libanončania, či už žijúci v krajine, alebo v zahraničí.


List z ACN

Dobrý večer,

Télé Lumiére je najväčšia kresťanská televízia v celom Arabskom svete.

Vznikla v Libanone v roku 1991, dnes ju pozerá 20 miliónov kresťanov po celom svete.

Televízia vznikla po 15-ročnom období konfliktov a občianskej vojny. Vznikla preto, aby sa už nikdy nič podobné nezopakovalo.

Slúži najmä kresťanom žijúcim v prevažne moslimských krajinách. Udržujú v ľuďoch živú vieru tam, kde to často nebýva ľahké.

Libanon je jedinou krajinou Arabského sveta, kde kresťania nie sú občania druhej kategórie. Kde môžu bez obáv slobodne vyznávať svoju vieru.

Televízia nepredáva reklamu a nemá žiadne štátne peniaze. Žije výhradne s milodarov od veriacich. Dlhé roky ju financovali Libanončania, či už žijúci v krajine, alebo v zahraničí.

Od finančnej krízy však podpora televízie klesla o vyše 90%. Chudobní Libanončania stále dávaju aj z toho mála, čo majú. Ich mena však navyše radikálne stratila na hodnote.

Kedysi dokázali na daroch vybrať 4 milióny eur. Dnes je to sotva 100 tisíc.

Takáto suma nepokrýva ani základné požiadavky na vysielanie.

Aby toho nebolo málo, výbuch v Bejrútskom prístave v auguste 2020 zrovnal zo zemou aj ich hlavné štúdio. Museli sa preto presunúť do starších a menších priestorov, z ktorých vysielali pred mnohými rokmi.

Kvôli nedostatku financií museli s veľkým smútkom prepustiť už aj tretinu zamestnancov.

Tí, ktorí ostali, naďalej neúnavne pracujú na tom, aby mali kresťania zabezpečené kvalitné vysielanie svätých omší, modlitieb, ale aj cestopisov, životopisov svätých, rozhovorov o viere a pastoračných programov pre deti.

Nedávno v Téle Lumiére zaznela aj slovenčina - pri našej spoločnej modlitbe sme sa za dobrodincov ACN modlili Otčenáš.

V ACN sme sa rozhodli ich misiu podporiť. Prosím vás preto, ak vám nie je osud kresťanov v Arabskom svete ľahostajný, pomôžte aj vy televízii Télé Lumiére pomáhať.

Podporme spoločne tento výnimočný projekt, ktorý každý deň miliónom ľudí promína Boha a jeho lásku k nám.

Ďakujem! Alebo, ako hovoria Libanončania: Shukran!

S prianím požehnaného dňa,

Dominik Harman

ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi

P.S.: Každý dáva z toho, čo má. Váš dar v akejkoľvek výške nám pomôže lepšie napĺňať našu misiu - starať sa o núdznych bratov a sestry vo svete. Ešte raz vám ďakujem.

 

Zóna pre OPC

Užívateľské meno

Heslo

Ponuka

Odpustky počas Roka sv. Františka Xaverského

Synoda 2021-2023

Skratky v menu

C-19 a naša farnosť

Prvoprijímajúci
Birmovanci
Miništranti
Bioetika

Obec Oslany

Katechézy
sv. otca Františka

Aktuálne:

   O rozlišovaní

Ukončené:

   Hodnota staroby
   Svätý Jozef
   List Galaťanom
   Uzdraviť svet
   Sviatosti
   Blahoslavenstvá
   Dekalóg
   Modlitba
   Otče náš
   Svätá omša

Návšteva Slovenska

Zo života Cirkvi...


Dnešné liturgické čítania

TV Lux - naživo (oficiálne stránky)


Aktuality z TkKBS:

 Svätec dňa

Terézia z Lisieux

Kontakt

Rímskokatolícka cirkev farnosť Oslany
Námestie slobody č. 583/20
Oslany 972 47

Tel.: 046/549 11 18
e-mail: oslany@fara.sk
web: faraoslany.sk

IČO: 31939465
DIČ: 2021272165

Bankové spojenie:
SK38 0900 0000 0003 7182 7867 (Slovenská sporiteľňa)

Kde nás nájdete?

48.62955113, 18.468564749

48° 37' 46.3840697" N
18° 28' 6.8330956" E

Virtuálna prehliadka

Kostol sv. Štefana Uhorského

Vyhľadávanie v Biblii

(pomôcka: ako vyhľadávať?)

Zvoľ preklad:

Widget od: Moja Biblia


54,050 návštev
111,954 zobrazení
2.07 zobrazení / návštev
nach oben
Zavrieť   X

Terézia z Lisieux, panna, učiteľka Cirkvi

Svätá

Sviatok: 1. október

* 2. január 1873 Alençon, Normandia, Francúzsko

† 30. september 1897 Lisieux, Francúzsko

Atribúty: ľalia, ruže (lupienky ruží)

Význam mena: lovkyňa (gr.) alebo prívetivá a mocná pani (nem.)

Patronát: Patrónka misií, misionárov, letcov

Sv. Terézia z Lisieux patrí medzi veľmi obľúbených svätých. Narodila sa 2.januára 1873 v Alencone vo Francúzsku. Pochádzala z deviatich detí, ona bola najmladšia. Štyria bratia zomreli ako deti. Všetkých päť sestier vstúpilo do kláštora. Celá rodina žila veľmi zbožným životom. Matka Zélia zomrela už roku 1877. Otec Ľudovít sa potom vzorne staral o svoje dcérky. Terezkinu výchovu zveril najstaršej dcére Paulíne, ktorá bola od nej o dvanásť rokov staršia. Napriek svojmu mladému veku mala obdivuhodnú vychovávateľskú metódu. Vôbec sestru nerozmaznávala, hoci ju mala veľmi rada. Vždy sa snažila o jednotu so svojím otcom, ktorý ju tiež podporoval. Paulína roku 1882 vstúpila do karmelitánskeho kláštora. Terezka sa v tom čase usilovala byť vzornou kresťankou. Veľmi zbožne sa pripravovala na prvé sv. prijímanie. Počas troch mesiacov si poznačila do svojho denníka 818 obetí a 2773 dobrých skutkov. Na jej modlitby sa obrátil jeden na smrť odsúdený zločinec. Bola nesmierne šťastná. Hoci mala iba štrnásť a pol roka, chcela nasledovať svoje sestry Paulínu a Máriu do karmelitánskeho kláštora. O povolenie žiadala aj pápeža Leva XIII. O niekoľko týždňov po návšteve Ríma dostala správu, že jej biskup povoľuje vstup do karmelitánskeho kláštora.

Život v kláštore nebol ľahký. Posteľ sa skladala z troch dosák a slamníka. Mäso mohli jesť iba chorí. Predpísané boli pôsty a mlčanie. Terézia to však s radosťou prijímala. Pred obliečkou mala každá postulantka uviesť, prečo vstúpila do kláštora. Terézia povedala: „Prišla som, aby som zachraňovala duše a najmä aby som sa modlila za kňazov.“ Aj keď mala iba pätnásť rokov, v kláštore ju nemaznali, naopak, predstavení akoby skúšali jej vieru. Bolo to pre ňu ťažké, ale statočne to znášala. 8. septembra 1890 zložila večné sľuby ako Terézia od Dieťaťa Ježiš a od Najsvätejšej Tváre. Túžila ísť do misií do Vietnamu, no chatrné zdravie jej to nedovolilo. Roku 1894 jej zomrel otec. Jej rodná sestra Celina vstúpila takisto do Karmelu a ďalšia sestra Leonia do kláštora Navštívenia Panny Márie.

Začiatkom roka 1895 na rozkaz predstavenej matky Agnesy (jej vlastnej sestry Paulíny) začala písať Terézia svoj životopis, ktorý nazvala Dejiny duše. Tam napísala pamätné slová: „Mojím povolaním je láska. Chcela by som Ježiša milovať tak vrúcne, ako ho ešte nikto nemiloval. Najmenší úkon lásky osoží Cirkvi viac ako všetky ostatné skutky dovedna.“ Svojej sestre napísala: „Ak sa chceš stať svätou, nemaj iný cieľ, ako robiť Ježišovi radosť v maličkostiach!“ Ona sama bola v tom vzorom. Trpezlivo znášala dennodenné šuchotanie a vyrušovanie istej sestry, ktorá sedela vedľa nej v kaplnke alebo pri praní s pokojom zniesla striekanie špinavej vody do tváre, ktoré spôsobila iná sestra. Mnoho si vytrpela kvôli chudobnej strave, mala veľké žalúdočné bolesti. Trpela aj kvôli krutej zime, pretože v kláštore sa vôbec nekúrilo. Nikdy sa však nesťažovala, iba na smrteľnej posteli o tom povedala predstavenej. Dostala tuberkulózu. Vykašliavala krv. Zomrela 30. septembra 1897 ako dvadsaťštyri ročná.

Ako predpovedala, spustila z neba „dážď ruží“. V roku 1923 ju pápež Pius XI. vyhlásil za blahoslavenú a o dva roky neskôr za svätú. 14. decembra ju spolu so sv. Františkom Xaverským vyhlásil za hlavnú patrónku misií, hoci v nich nikdy nebola a ani nepracovala. Dňa 19. októbra 1997 ju pápež Ján Pavol II. vyhlásil za učiteľku Cirkvi, hoci okrem vlastného životopisu a niekoľkých úvah a básní nenapísala nič teologicky dôležité.

zdroj: zivotopisysvatych.sk

Zavrieť   X