Farnosť Oslany

Pozeráte si:
Domov Domov Okamžitá pomoc pre Ukrajinu

Okamžitá pomoc pre Ukrajinu

Naša farnosť obdržala list od ACN s prosbou o pomoc pre Cirkev na Ukrajine:


Dobrý deň,

náš bezprostredný sused - Ukrajina - je vo vojne.

Straty na ľudských životoch, obrovské materiálne škody a ďalšie tragédie vojny sa pre obyvateľov Ukrajiny stali realitou.

Priamo v týchto chvíľach Ukrajinci v desaťtisícoch opúšťajú svoje mestá, svoje domovy. Hlásia civilné obete na životoch. Výbuchy sú hlásené z celého územia krajiny.

Prisľúbili sme 1 milión eur, aby sme podporili miestnu Cirkev, ktorá už týždne pripravovala svoje ľudské a materiálne kapacity pre pomoc obetiam vojny.

„Nadácia ACN v minulosti podporovala Cirkev na Ukrajine a neopustí ju ani v tomto veľmi kritickom a ťažkom čase“, povedal Thomas Heine-Geldern, výkonný prezident ACN.

Pre nás, ktorí nie sme priamo na bojovom poli, je to skúška našej kresťanskej lásky.

Dnes Vás prosíme o urgentnú pomoc ľuďom na Ukrajine, ktorým sa zo dňa na deň zmenil život.


Ako budú využité vyzbierané prostriedky:

  • Pápežská nadácia ACN roky spolupracuje s overenými partnermi priamo na Ukrajine. Teraz nás prosia o pomoc, aby mohli poskytovať jedlo, vodu, zdravotnú starostlivosť aj úkryt obetiam vojny a obrovskému množstvu ľudí, ktorí sa dali na útek.
  • Okamžitá pomoc pre obyvateľov diecéz v núdzi v regiónoch Charkova, Donecku, Odesy a na Kryme
  • Pomoc pre 4789 kňazov a 1350 rehoľných sestier po celej Ukrajine, aby mohli naďalej pomáhať núdznym v ich farnostiach

„Sme pripravení prijať ľudí v kostoloch, poskytnúť im jedlo a vodu. Zorganizovali sme kurzy prvej pomoci pre kňazov, rehoľníkov a laikov, aby sa v prípade potreby mohli postarať o zranených“, povedal metropolita Mieczyslaw Mokrzycki, arcibiskup Ľvova.

Už začiatkom týždňa uviedol, že Cirkev si prenajala prázdne domy, aby slúžili ako ubytovanie pre vysídlencov.

Mnoho ľudí v krajine žije pod hranicou chudoby.

Finančná situácia v krajine sa od začiatku vojny pred ôsmimi rokmi zhoršila, no od začiatku krízy v januári sa národná mena, hrivna, neustále znehodnocovala a pokračovala v poklese po tom, čo Rusko uznalo dva odtrhnuté regióny na čele s proruskými separatistami.

„Situácia sa každým dňom zhoršuje. Žijeme teraz z hodiny na hodinu. Ceny rastú najmä pri základných tovaroch“, povedal ešte v januári Mons. Pavlo Hončaruk, biskup z Charkova-Záporožia.

„Najmä teraz musí ACN zabezpečiť prítomnosť kňazov a rehoľných sestier a bratov so svojimi ľuďmi, vo farnostiach, s utečencami, v sirotincoch a domovoch pre slobodné matky a pre seniorov, ktorí budú čeliť výzve prežiť stupňujúce sa náklady v dôsledku vojny“, povedal Heine-Geldern.

Úctivo Vás dnes prosím o praktický prejav solidarity s trpiacimi na Ukrajine.

Stojme pri našich bratoch a sestrách, ako aj pri kňazoch a rehoľníkoch, ktorí už dnes čelia akútnym následkom vojny.

Ostávame s Vami v modlitbe za mier.

S úctou,

Miroslav Dzurech
ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi

Copyright © 2022 ACN Slovensko - Pomoc trpiacej Cirkvi,

Naša adresa:
ACN Slovensko - Pomoc trpiacej Cirkvi
Sládkovičova 7
Bratislava 811 06
Slovakia

 

Zóna pre OPC

Užívateľské meno

Heslo

Ponuka

Odpustky počas Roka sv. Františka Xaverského

Synoda 2021-2023

Skratky v menu

C-19 a naša farnosť

Prvoprijímajúci
Birmovanci
Miništranti
Bioetika

Obec Oslany

Katechézy
sv. otca Františka

Aktuálne:

   O rozlišovaní

Ukončené:

   Hodnota staroby
   Svätý Jozef
   List Galaťanom
   Uzdraviť svet
   Sviatosti
   Blahoslavenstvá
   Dekalóg
   Modlitba
   Otče náš
   Svätá omša

Návšteva Slovenska

Zo života Cirkvi...


Dnešné liturgické čítania

TV Lux - naživo (oficiálne stránky)


Aktuality z TkKBS:

 Svätec dňa

Terézia z Lisieux

Kontakt

Rímskokatolícka cirkev farnosť Oslany
Námestie slobody č. 583/20
Oslany 972 47

Tel.: 046/549 11 18
e-mail: oslany@fara.sk
web: faraoslany.sk

IČO: 31939465
DIČ: 2021272165

Bankové spojenie:
SK38 0900 0000 0003 7182 7867 (Slovenská sporiteľňa)

Kde nás nájdete?

48.62955113, 18.468564749

48° 37' 46.3840697" N
18° 28' 6.8330956" E

Virtuálna prehliadka

Kostol sv. Štefana Uhorského

Vyhľadávanie v Biblii

(pomôcka: ako vyhľadávať?)

Zvoľ preklad:

Widget od: Moja Biblia


54,050 návštev
111,954 zobrazení
2.07 zobrazení / návštev
nach oben
Zavrieť   X

Terézia z Lisieux, panna, učiteľka Cirkvi

Svätá

Sviatok: 1. október

* 2. január 1873 Alençon, Normandia, Francúzsko

† 30. september 1897 Lisieux, Francúzsko

Atribúty: ľalia, ruže (lupienky ruží)

Význam mena: lovkyňa (gr.) alebo prívetivá a mocná pani (nem.)

Patronát: Patrónka misií, misionárov, letcov

Sv. Terézia z Lisieux patrí medzi veľmi obľúbených svätých. Narodila sa 2.januára 1873 v Alencone vo Francúzsku. Pochádzala z deviatich detí, ona bola najmladšia. Štyria bratia zomreli ako deti. Všetkých päť sestier vstúpilo do kláštora. Celá rodina žila veľmi zbožným životom. Matka Zélia zomrela už roku 1877. Otec Ľudovít sa potom vzorne staral o svoje dcérky. Terezkinu výchovu zveril najstaršej dcére Paulíne, ktorá bola od nej o dvanásť rokov staršia. Napriek svojmu mladému veku mala obdivuhodnú vychovávateľskú metódu. Vôbec sestru nerozmaznávala, hoci ju mala veľmi rada. Vždy sa snažila o jednotu so svojím otcom, ktorý ju tiež podporoval. Paulína roku 1882 vstúpila do karmelitánskeho kláštora. Terezka sa v tom čase usilovala byť vzornou kresťankou. Veľmi zbožne sa pripravovala na prvé sv. prijímanie. Počas troch mesiacov si poznačila do svojho denníka 818 obetí a 2773 dobrých skutkov. Na jej modlitby sa obrátil jeden na smrť odsúdený zločinec. Bola nesmierne šťastná. Hoci mala iba štrnásť a pol roka, chcela nasledovať svoje sestry Paulínu a Máriu do karmelitánskeho kláštora. O povolenie žiadala aj pápeža Leva XIII. O niekoľko týždňov po návšteve Ríma dostala správu, že jej biskup povoľuje vstup do karmelitánskeho kláštora.

Život v kláštore nebol ľahký. Posteľ sa skladala z troch dosák a slamníka. Mäso mohli jesť iba chorí. Predpísané boli pôsty a mlčanie. Terézia to však s radosťou prijímala. Pred obliečkou mala každá postulantka uviesť, prečo vstúpila do kláštora. Terézia povedala: „Prišla som, aby som zachraňovala duše a najmä aby som sa modlila za kňazov.“ Aj keď mala iba pätnásť rokov, v kláštore ju nemaznali, naopak, predstavení akoby skúšali jej vieru. Bolo to pre ňu ťažké, ale statočne to znášala. 8. septembra 1890 zložila večné sľuby ako Terézia od Dieťaťa Ježiš a od Najsvätejšej Tváre. Túžila ísť do misií do Vietnamu, no chatrné zdravie jej to nedovolilo. Roku 1894 jej zomrel otec. Jej rodná sestra Celina vstúpila takisto do Karmelu a ďalšia sestra Leonia do kláštora Navštívenia Panny Márie.

Začiatkom roka 1895 na rozkaz predstavenej matky Agnesy (jej vlastnej sestry Paulíny) začala písať Terézia svoj životopis, ktorý nazvala Dejiny duše. Tam napísala pamätné slová: „Mojím povolaním je láska. Chcela by som Ježiša milovať tak vrúcne, ako ho ešte nikto nemiloval. Najmenší úkon lásky osoží Cirkvi viac ako všetky ostatné skutky dovedna.“ Svojej sestre napísala: „Ak sa chceš stať svätou, nemaj iný cieľ, ako robiť Ježišovi radosť v maličkostiach!“ Ona sama bola v tom vzorom. Trpezlivo znášala dennodenné šuchotanie a vyrušovanie istej sestry, ktorá sedela vedľa nej v kaplnke alebo pri praní s pokojom zniesla striekanie špinavej vody do tváre, ktoré spôsobila iná sestra. Mnoho si vytrpela kvôli chudobnej strave, mala veľké žalúdočné bolesti. Trpela aj kvôli krutej zime, pretože v kláštore sa vôbec nekúrilo. Nikdy sa však nesťažovala, iba na smrteľnej posteli o tom povedala predstavenej. Dostala tuberkulózu. Vykašliavala krv. Zomrela 30. septembra 1897 ako dvadsaťštyri ročná.

Ako predpovedala, spustila z neba „dážď ruží“. V roku 1923 ju pápež Pius XI. vyhlásil za blahoslavenú a o dva roky neskôr za svätú. 14. decembra ju spolu so sv. Františkom Xaverským vyhlásil za hlavnú patrónku misií, hoci v nich nikdy nebola a ani nepracovala. Dňa 19. októbra 1997 ju pápež Ján Pavol II. vyhlásil za učiteľku Cirkvi, hoci okrem vlastného životopisu a niekoľkých úvah a básní nenapísala nič teologicky dôležité.

zdroj: zivotopisysvatych.sk

Zavrieť   X