Úvodné obrady svätej omše

Úvodné obrady ku svätej omši predstavujú akýsi náš osobný vstup do deja celého tajomstva tejto obety. Svätá omša je skutočným sprítomnením Kristovej obety na kríži, pri ktorej za našu spásu vylial svoju krv, no deje sa tajomným "nekrvavým spôsobom" cez obetu toho istého Ježišovho Tela a Krvi, ale tentokrát na oltári v Eucharistii. A ešte viac - svätá omša nielen sprítomňuje tajomstvo Ježišovej smrti, ale aj jeho zmŕtvychvstania, teda tajomstvo Ježišovho víťazstva nad smrťou, a tak je oslavou nového - večného - života ("Je to krv novej a večnej zmluvy.")!

Do slávenia takéhoto veľkého tajomstva treba vstúpiť pripravený! A na túto našu prípravu slúžia Úvodné obrady.
Pozostávajú z troch hlavných častí:
- pozdrav
- úkon kajúcnosti (pri slávnostiach zavŕšený oslavným hymnom Glória)
- modlitba

Pri liturgickom pozdrave, ktorý začína prežehnaním sa (o jeho význame sme si už hovorili v časti o liturgických gestách), nás liturgii predsedajúci kňaz upozorní na prítomnosť Ježiša medzi nami: Pán s vami! Istotu o tejto prítomnosti Pána Ježiša máme z jeho vlastných slov: "Lebo kde sú dvaja alebo traja zhromaždení v mojom mene, tam som ja medzi nimi." (Mt 18, 20)
Svoju vieru v tieto Ježišove slová vyjadrujeme v odpovedi, ktorou i my dávame to isté najavo kňazovi: "I s duchom tvojím."

V úkone kajúcnosti dávame najavo svoju ľútosť nad našou slabosťou v nasledovaní dobra a oslavujeme Boha, ktorý nám prejavuje milosť odpustenia hriechu (opakovaný spev, ktorý v dávnych časoch patril víťazovi vracajúcemu sa z víťaznej vojny: Pane, zmiluj! Kriste, zmiluj sa! Pane, zmiluj sa!).

V Modlitbe dňa (Kolekta) sa sústreďuje naša pozornosť, buď vďakou alebo prosbou, na Boha Otca, ktorý v našom živote koná skrze svojho Syna mocou Ducha Svätého. Modlitba dňa prezrádza i formulár svätej omše - akúsi hlavnú myšlienku konkrétnej svätej omše.

Pozrime sa teraz spoločne, čo treba pripraviť, aby mohla svätá omša začať bez komplikácií ;)