Katolícka cirkev

Cirkev

V tejto časti si povieme zopár základných vecí o Cirkvi. Ale najskôr...

Dnes sa slovo cirkev používa hore-dolu, bez toho, aby tí čo o cirkvi hovoria, vôbec chápali zmysel tohto slova. Preto si najskôr ujasnime zopár faktov a podstatných informácií. Slovo "cirkev" je slovenským prekladom gréckeho pôvodného slova ekklesia, ktoré sa do slovenčiny prekladá aj ako "zhromaždenie". Keď teda hovoríme o cirkvi, tak máme na mysli zhromaždenie ľudí. Lenže také zhromaždenie, aby nebolo nezmyselné, musí mať niekoho kto zhromažďuje, kto je zhromaždený a musí byť jasný aj dôvod zhromaždenia. Inak nejde o zhromaždenie, ale náhodné stretnutie. Dobre. Ak je teda cirkev zhromaždením, tak o akom zhromaždení hovoríme? Povedzme si to postupne:

Ak hovoríme o tomto zhromaždení, hovoríme o Cirkvi, ktorú založil, vedie a riadi Boh. Preto ju odlišujeme od ostatných cirkví a keď o nej píšeme, používame "veľké C". Kristovu Cirkev teda tvoria všetci, ktorí prijali Ježišovu výzvu nasledovať ho a prijali krst v mene Najsvätejšej Trojice. Táto Kristova Cirkev v plnej forme dodnes pretrváva v Katolíckej cirkvi. Ostatné cirkvi majú na nej účasť, no každá z nej niečo stratila (evanjelická cirkev a.v. napríklad stratila sviatosti, a tak podobne...).
Cirkev teda tvorí rodinu pokrstených. Asi už tušíte, keďže veríme vo večný život, že do Cirkvi nepatria len ľudia žijúci na zemi, ale tvoria ju i ľudia, ktorí nás predišli do večného života. Preto v Cirkvi poznávame:

Je teda zrejmé, že keď hovoríme o Cirkvi, tak nemyslíme iba pápeža a kňazov, ale že Cirkev tvoríme aj my. Každý jeden z nás, ktorí sme prijali sviatosť krstu, spolutvoríme s ostatnými pokrstenými ("živými, či mŕtvymi") jednu Cirkev. Keď hovoríme o Cirkvi, treba mať vždy na mysli jej tri dimenzie existencie (nebo, očistec, zem). O tejto Cirkvi v Nicejsko-carihradskom vyznaní viery vyznávame, že je:

Toto je teda Cirkev v skratke, podrobnejšie si o nej povieme v celej tejto kapitole. Tak poďme na to ;)